Международно жури
КРИСТИ ПУЮ
РЕЖИСЬОР, ПРЕЗИДЕНТ НА ЖУРИТО
Кристи Пую е режисьор и сценарист, роден в Букурещ, Румъния през 1967 г. През 1992 г. е приет в Университета по визуални изкуства в Женева, където изкарва различни курсове по рисуване и кино. През 1995 г. късометражният му филм „Avant le petit dejuner“ е награден на фестивала в Локарно. Пую се дипломира като бакалавър в специалност „Кино“ през 1996 г. с документалния „25.12.1995. București, Gara de Nord“. Заедно със съпругата си, Анка Пую, основава продуцентската компания „Mandragora“. Филмите на Пую печелят награди на различни фестивали по света. „Смъртта на г-н Лазареску“ взима Наградата в секция „Особен поглед“ в Кан през 2005 г., наред с множество други награди, а късометражният „Кафе и цигари“ печели „Златна мечка“ на Берлинале през 2004 г. „Аврора“ (2010) е отново в „Особен поглед“ в Кан, като печели Наградите „East of the West“ и„Кристален глобус“ за най-добър оператор в Карлови Вари. Последният му пълнометражен филм – „Сиераневада“ (2016), е номиниран за наградата „Златна палма“ на фестивала в Кан.
МАНФРЕД ШМИД
ФИЛМОВ ЕКСПЕРТ
От 1998 до 2016 година, Манфред Шмид работи като изпълнителен директор на немския филмов фонд MDM. От 1969 до 1981 е член на театъра „Максим Горки“ в Берлин. Следва седемгодишен период като писател на свободна практика. През това време Манфред Шмид взема курсове за кореспондент в Лайпцикския институт по литература. През 1988 започва работа като сценарен консултант и автор в студиото за документални филми DEFA, а от 1990 до 1992 става заместник главен редактор. Преди да стане директор на MDM е работил като заместник програмен директор на факултета за наука и култура при Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) от 1992 до 1998 г. Манфред Шмид е член на Европейската филмова академия, Kuratorium Förderverein Deutscher Kinderfilm e.V., член на борда на ScripTeast и консултативния борд на Sam Spiegel International Film Lab.
ДЕБОРА КАРА ЪНГЪРАКТРИСА
Като първата канадка, приета в престижния Национален институт за драматично изкуство в Австралия, известната и награждавана актриса дебютира с Ръсел Кроу в Кървава клетва, след която следват много успешни екранни превъплъщения във филмите Катастрофа на Дейвид Кроненберг, Играта на Дейвид Финчър с Майкъл Дъглас, Урагана с Дензъл Уошингтън и Разплата с Мел Гибсън. Тя участва в над 50 филма - блокбъстъри и независими творби, заедно с актьори като Джон Траволта, Никол Кидман, Скарлет Йохансон, Майкъл Кийтън, Самюъл Джаксън, Мартин Шийн и Ал Пачино. През 2017 година ще може да бъде видяна заедно с Никълъс Кейдж във “Vengeance: A Love Story”. Работата ù носи множество награди, включително „Джералдин Пейдж” за най-добра актриса за “Емил”, където си партнира със Сър Иън Маккелън, Награда на канадската академия за работата й със София Лорен в “Между непознати” и с Рейф Файнс в Съншайн на Ищван Сабо. През 2014 г. тя получи приза „Woman In Film “Gena Award”, кръстена на легендарната Джина Роуландс, известна и със своята отдаденост на независимото кино.
АНЖЕЛА НЕДЯЛКОВА
АКТРИСА
Кинопробивът на Анжела Недялкова идва през 2011 г., когато тя изиграва главната роля в «Аве» на Константин Божанов. С това изпълнение печели наградата за най-добра актриса на филмовия фестивал във Вилнюс. Следват водещи роли в игралния филм «Българска рапсодия» и телевизионния сериал «Връзки“. След това тя е избрана за главната роля на Женя в „Paradise Suite“ - холандското предложение за Оскар’16 за най-добър чуждоезичен филм. Нейното изпълнение е посрещнато с аплодисменти и Анжела печели наградата за най-добра актриса на 20-ия София Филм Фест, както и наградата Angela Acting Award на Ирландския Subtitle Film Festival. Последната й роля е на Вероника в „Трейнспотинг 2“ на Дани Бойл, дългоочакваното продължение на емблематичния британски филм.
ЕЛИЦА ПЕТКОВА
РЕЖИСЬОР
Родена през 1983 във Велико Търново. След гимназиалното си дипломиране заминава за Германия, където през 2009 завършва магистратура по философия и японистика в Дюселдорф. Паралелно започва да създава филми с първоначален фокус върху критичната документалистика. През 2011 е приета кинорежисура в Немската Филмова и Телевизионна Академия в Берлин, където създава като сценарист и режисьор множество късометражни филми. Филмът ù „abwesend“ е поканен през 2015 в състезателната селекция Cinéfondation на фестивала в Кан. Първият ù пълнометражен филм „Жалейка“ (2016) участва в програмата Generation 14+ на Berlinale, където е номиниран за най–добър дебют и получава почетен диплом от международното жури. „Жалейка“ е носител на голямата награда на 20-то издание на София Филм Фест, последвана от още награди и множество международни фестивални участия.
БАЛКАНСКО ЖУРИ
СТЕФАН ВЪЛДОБРЕВ
АКТЬОР, КОМПОЗИТОР И РЕЖИСЬОР
ние дебне отвсякъде“, „Пансион за кучета“ („Златна роза“ 2000 за кино-дебют), „Съдилището“ и „Недадените“. През 2009 режисира телевизионния спектакъл “100 години Тодор Колев”. През 2010 прави документалния филм “Манчестър Юнайтед от Свищов”, който влиза в официалната селекция на IDFA Амстердам, HotDocs Торонто, Сараево, Варшава, София Филм Фест и печели специалната награда на журито в Алмати’12 и наградата за най-добър филмпортрет на фестивала „Листопад“, Минск’12.
СТЕФАН УХРИК
ФЕСТИВАЛЕН ДИРЕКТОР
Стефан Ухрик е роден през 1955 г. в Братислава. Следва драматургия във Филмовата академия в Прага (FAMU) в периода 1976-1981 г. От 1983 до 1991 работи за словашката национална телевизия като главен редактор. По-късно оглавява фондацията Milos Havel’s Script и от 2006 до 2011 е част от борда на RWE Barrandov script fund. Автор е на сценария на няколко телевизионни филма и пиеси, както и на пълнометражния филм Only a Day (1988). През 1992 започва работа към Международния фестивал в Карлови Вари, където създава Форум на независимите – важна част от основната програма. През 2007 създава Полски фестивал за късометражно кино и е неговият програмен директор. През 2008 става програмен директор на Международния филмов
фестивал в Прага – Febiofest. От 1998 работи още за Международния филмов фестивал Манхайм-Хайделберг, където отговаря за Копродукционния форум и през 2012 става член на Програмния комитет. От 1993 режисира и продуцира месечното телевизионно списание FILMOPOLIS – за независими филми и режисьори. Досега има режисирани и продуцирани около 200 едночасови програми. През 2011 продуцира за чешката телевизия седмичното предаване FILMKOMPAS. Член е на Европейската филмова академия.
СТЕФАН ЛАУДИН
ФЕСТИВАЛЕН ДИРЕКТОР
Стефан Лаудин е директор на Варшавския международен филмов фестивал. През 1980 работи като мениджър и организатор на събития около варшавската рок-сцена. През 1990 оглавява дистрибуцията на Warner Bros на територията на Полша. През 1995 г. открива и става главен мениджър на Варшавската филмова фондация. В перидоа 1996-2005 работи като експерт за Полската агенция за сценарии. През 2000 година открива Warshaw Screenings. През 2006 пренася Церемонията на Европейските филмови награди във Варшава. Член е на Европейската филмова академия и на Полската филмова академия. В периода 2004-2008 г. е член на борда на ЕФА. Стефан Лаудин е свързан с международната промоция на множество полски филми. Също така е поет и има публикувани осем книги като член на поетическата група Rebjata.
ДОКУМЕНТАЛНО ЖУРИ
АНДРЕЙ ТАНАСЕСКУ
ФЕСТИВАЛЕН ПРОГРАМАТОР, РЕЖИСЬОР
Андрей Танасеску е фестивален програматор, куратор и режисьор, работещ в Букурещ и Торонто. След като получава диплом за специализация по кино в университета в Торонто, помага за създаването на Румънския филмов фестивал в Торонто. Завършва магистратура по литература в университета St. Andrews в Шотландия с тезис за Дельоз и румънското кино. От 20010 е част от програмния екип на международния филмов фестивал в Торонто, като освен това е редовен сътрудник към програмата „Форум“ на Берлинале и Букурещкия международен експериментален филмов фестивал (BIEFF). Страстта му за музика и кино е довела до множество проекти, свързани със спецификите на всяка от двете форми и техния потенциал за историческа преоценка.
ЕВГЕНИ ГИНДИЛИС
ПРОДУЦЕНТ
Възпитаник на училището Tisch през 1994, Гиндилис работи за различни телевизии в САЩ и Русия. От 1998 година той се занимава с филмово продуцентство и ръководи международни проекти за NTV-Profit. През 2004 година основава комапнията TVINDIE Film Production. От 2009 година насам той е директор на пазара за копродукции на Московския филмов фестивал - CentEast Moscow, а от 2012 – изпълнителен директор на филмовия пазар Прожекции на червения площад. През 2016 става съосновател на филмовия пазар Кинопоиск. Гиндилис е член на Европейската филмова академия, Руския национален съвет за наградите Оскар и Киносъюз.
TОНИСЛАВ ХРИСТОВ
РЕЖИСЬОР
Tонислав Христов завършва кинорежисура през 2007 в Хелзинки. През последните години филмите му са представяни на най-големите кинофествали в света: Сънданс, Карлови Вари, Пусан, ИДФА, Трайбека и мн. др. Филмите му “Любов и инженерство”, “История за храната и душата” и “Правилата на ергенския живот” са носители на множество международни награди.